Na porodičnu psihoterapiju se mogu javiti porodice koje u datom trenutku prolaze kroz određene promene i krize gde je potrebno da se njeni članovi adaptiraju na nove okolnosti - selidba, rođenje deteta, polazak deteta u školu, sindrom „praznog gnezda“ nakon odlaska dece iz porodice, razvod, bolest i gubitak člana porodice.
Takođe, porodičnu terapiju primenjujem prilikom prevazilaženja određenih teškoća koje dovode do zastoja i disbalansa u porodičnom sistemu poput narušenih porodičnih odnosa i loše komunikacije. Kada su u pitanju izazovi kod dece, na terapiju se mogu javiti roditelji sa decom koja su prošla kroz neko traumatično iskustvo, ispoljavaju određeni zastoj, ili regresiju u razvoju, koja imaju strahove, noćne more, promene u ponašanju, samopovređivanje.
Sistemska terapija je naročito korisna porodicama sa detetom u pubertetu, kada je često narušena komunikacija na relaciji roditelj – dete.
Važno je da i roditelji u određenoj meri budu uključeni u terapijski proces, naročito ako se radi o detetu nižeg kalendarskog uzrasta.