Na psihološko savetovanje se možete javiti ukoliko imate neku dilemu, ili izazov, sa kojim ne uspevate sami da se izborite i potrebni su vam određeni savet i podrška stručnjaka. Na savetovanju ste, za razliku od psihoterapije, usredsređeni na konkretan problem, koji se ne reflektuje na druge sfere vašeg života.
Savetovanje se primenjuje ako su vam potrebni priprema i prilagođavanje na nove životne okolnosti (rođenje deteta, selidba, novi posao), zatim, ako imate teškoće u komunikaciji sa izvesnim kolegom, ne možete da odlučite da li da prihvatite ponudu za posao, imate tremu pred predstojeći javni nastup, ako ne možete da položite neki ispit, itd.
Osim što se tada usko fokusiramo na određenu temu, bez detaljnije analize i sagledavanja vaše ličnosti, savetovanje je za razliku od psihoterapije, nešto direktivniji pristup u kome dobijate konkretnije savete, uputstva, češće domaće zadatke po kojima postupate između seansi.
Ipak, to ne podrazumeva davanje gotovih rešenja, već vi uz moju pomoć istražujete i dolazite do novih uvida, a na kraju i do najboljeg rešenja za sebe.